Lézer használata a fogászatban
A XX. század technikai fejlődése óhatatlanul magával hordozza új, modern diagnosztikai és terápiás módszerek kifejlesztését. Ez érvényes a lézerre is. A laikusok, páciensek körében egyre gyakrabban tapasztalom, hogy „túlmisztifikálják” a lézer helyét az orvostudományban. Valóban vannak olyan esetek ahol ez az új eljárás háttérbe szorítja a hagyományos orvosi eljárásokat, de sok esetben csak kiegészíti azokat. Röviden összefoglalva, a lézerek alkalmazásának fő ágai a fogászatban lézersebészet, lágy lézer-terápia.
Maga a lézer egy különleges fényforrás, a lézersugárzás pedig fénysugárzás és a fény különböző fizikai tulajdonságainak változtatása eredményezi azokat a különbségeket amik alapján a lézer különböző célokra használható. Szeretném eloszlatni azt a tévhitet, hogy a lézer a fogászatban elsősorban fogfúrásra használatos. Valóban létezik ilyen lézerberendezés, de egyrészt igen magas ára, másrészt használatának speciális körülményei miatt a mindennapi gyakorlatban ma még ritka.
Sebészeti lézer – szájsebészet
A sebészeti lézerre jellemző a nagy teljesítmény, többnyire különböző optikai és operációs eszközökkel is kiegészítjük a berendezéseket, amivel operálunk. A szájsebészeti beavatkozások során lehetőség van vágásra, a káros szövetek elpárologtatására, vagy „megfőzésére”. Leggyakrabban különböző fej területi és szájüregi (nyelv, ajak) jóindulatú daganatok, daganatszerű elváltozások eltávolításában, fogpótlás készítését elősegítő műtétek során, vérzékeny betegeknél hasznos.
Teljesen más célt szolgálnak a kis teljesítményű lágy lézerek (soft lézerek), melyeket terápiás lézernek is hívhatunk. Ezek nem okoznak szabad szemmel látható elváltozást (pl. vágás) a szövetekben, hanem sebgyógyulást serkentő, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és hámosító hatással rendelkeznek. Általános immunrendszer erősítő, sejtanyagcsere fokozó hatását is kimutatták. A fogászatban egyre szélesebb körben alkalmazzuk ezeket, nem a hagyományos fogászati kezelés helyett, hanem azok eredményének fokozására, kiegészítésként. Ilyenkor a beteg sokkal gyorsabban, szövődmény- és fájdalommentesebben, kevesebb mellékhatással gyógyul. Van olyan, amikor 1-2 kezelés már látványos eredményt hoz, máskor 5-10 alkalomból álló kezelés sorozatra van szükség.
Lézeres kezelés legfontosabb alkalmazási területei
- különböző gyulladások, pl. fogínygyulladás kezelése lézerrel,
- foghúzás utáni állapot,
- a seb gyógyulásának elősegítése,
- előtörő bölcsességfog körüli gyulladás kezelése,
- műtétek gyógyulásának elősegítése,
- szájnyálkahártya gyulladások,
- herpesz,
- afta,
- kismamák terhességi ínygyulladása (természetesen nem fogkőlevétel helyett!),
- állkapocsízületi problémák,
- szájzár.
Nagyon hasznos továbbá implantáció, vagyis műgyökér beültetés után a seb gyógyulásának serkentésére, hámosításra, gyulladáscsökkentésre, egy szóval utókezelésre a szövődmények megelőzése érdekében. Érdemes fogkő-eltávolítás után is beiktatni egy fogászati lézerkezelést, melynek célja az íny gyorsabb gyógyulása.
Szájüregi akupunktúra
Külön területet képvisel az úgynevezett szájüregi akupunktúra, amikor a szájnyálkahártya különböző pontjait lézerrel kezeljük. Ez azon alapszik, hogy minden egyes fogcsoport és a vele kapcsolatban levő nyálkahártya pont oda-vissza kapcsolatban van a szervezet meghatározott területeivel, szerveivel. Minden ilyen ponthoz és foghoz tartozik egy-egy orrmelléküreg, mandula, ízület, csigolya, belső szerv, érzékszerv, sőt még érzelmi állapot is. Ezek betegségei (pl. ízületi fájdalmak, állandó orrmelléküreg gyulladások, allergiák, fejfájás, emésztőszervi betegségek) jól kezelhetők részben a gócos fog felderítésével, részben lézeres szájüregi akupunktúrával. Ez nem fájdalmas, ilyenkor mindenképpen kezelés sorozatra van szükség. Alapvető szabály, hogy csak kivizsgált beteget, a lézerterápiában jártas, szakképzett orvos, vagy dentalhigiénikus szakember, a lézerek alkalmazásához szükséges feltételek mellett kezeljen.
Kérjen időpontot! Hívjon most! +36-30-9525-713